Hardware Resources Hayworth Pull 885-192NI
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
02
quantity
Product details
Category
The pairing of industrial and elegant is one that is not often thought of, but that is what Hayworth precisely personifies The simple yet exquisite pull offers a design while providing a substantial profile through its stepped detail. Pair this Jeffrey Alexander pull with other coordinating pull lengths, 1-1/8" diameter knob, or a 2" "T" Bar knob - available in six crisp finishes, to enhance any contemporary design scheme. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included. Features: Constructed of zinc for lasting durability Coordinates with other items from the Hayworth collection Modern industrial cabinet hardware Covered by a limited Includes (1) pull, (2) 8-32 1" screws, and (2) M4 1-3/4" breakaway screws Individually wrapped to protect finish and prevent damage Perfect for kitchens, baths, vanities, closets, and furniture Aging in Place and ADA friendly hand clearance Specifications: Center to Center: 7-9/16" Length: 8-1/2" Width: 7/16" Projection: 1-3/8" Modern Industrial cabinet hardware, bar cabinet handle, pipe cabinet handle
  • Perfect for Kitchens, Baths, Closets and Furniture
  • Finish - Polished Nickel
  • 192 mm Center-to-Center Polished Nickel Hayworth Cabinet Bar Pull